Az országos hatósági ellenőrzési terv alapján szeptemberben és októberben minden bölcsőde és óvoda számíthat tűzvédelmi ellenőrzésre.
A hivatásos katasztrófavédelmi szervek 2017. évi országos hatósági ellenőrzése alapján szeptemberben és októberben a bölcsődék és óvodák tűzvédelmi ellenőrzése zajlik. Érdemes ezen intézményeknek időben felkészülniük, hogy az amúgy is szűkös költségvetésüket ne terhelje még tűzvédelmi bírság is.
Menekülési utak
Az eddigi tapasztalatok alapján a legtöbb probléma a menekülési utakkal van. Az Országos Tűzvédelmi Szabályzatról szóló 54/2014. (XII. 5.) BM rendelet (OTSZ) szerint épületek menekülési útvonalai nem szűkíthetők le.
Az OTSZ azt is előírja, hogy az épületek menekülésre számításba vett közlekedőin, lépcsőházaiban robbanásveszélyes és tűzveszélyes osztályba tartozó anyagok nem helyezhetőek el. Ez alól kivételt képeznek a beépített építési termékek és biztonsági jelek, valamint azok az installációk, dekorációk, szőnyegek, falikárpitok és egyéb, nem tárolásra szolgáló tárgyak, amelyek az elhelyezéssel érintett fal vagy a padló felületének szintenként legfeljebb 15 százalékát fedik le.
A 259/2011. (XII. 7.) Korm. rendelet szerint épületek menekülési útvonalain és azokkal egy légteret alkotó helyiségrészben szabálytalan tárolás, a rendeltetéssel nem összefüggő elektromos berendezés felügyelet nélküli üzemeltetése, továbbá a menekülési útvonalnak a kiürítéshez szükséges átbocsátóképesség mértékén túli leszűkítése 20-500 ezer forintig terjedő tűzvédelmi bírság jár, melynek kiszabása kötelező.
Tűzoltó készülékek
Nem ritka a falon jó magasra rakott, illetve az öltözőszekrényekkel eltorlaszolt hordozható tűzoltó készülék sem. Pedig tűzoltószekrényekkel szabályosan meg lehetne akadályozni a gyerekek részről az illetéktelen hozzáférést.
A tűzoltó készüléket jelző tűzvédelmi jel megfelelő módú elhelyezéséről, a karbantartásról, és a negyedéves üzemeltetői ellenőrzésről sem érdemes megfeledkezni. A karbantartás hiánya 10-30 ezer forintig terjedő, a tűzvédelmi jel hiánya, nem megfelelő elhelyezése, valamint az üzemeltetői ellenőrzés és annak dokumentálásának elmaradása 20-60 ezer forintig terjedő tűzvédelmi bírsággal sújtható. Ha az előírt tűzoltó készülék nincs is készenlétben tartva, 20-50 ezer forintig terjedő tűzvédelmi bírság kiszabása kötelező.
Munkavállalók tűzvédelmi oktatása
Az 1996. évi XXXI. törvény szerint a munkáltató köteles gondoskodni a munkavállalói évenkénti tűzvédelmi oktatásáról, valamint arról, hogy azok a munkakörükkel, tevékenységükkel kapcsolatos tűzvédelmi ismereteket a foglalkoztatásuk megkezdése előtt elsajátítsák, a tűz esetén végzendő feladataikat megismerjék.
A munkáltató azt a munkavállalót, aki a tevékenységéhez szükséges tűzvédelmi ismeretekkel, illetőleg az előírt tűzvédelmi szakvizsgával nem rendelkezik, az adott tevékenységgel nem foglalkoztathatja. Az oktatás elmaradása esetén a tűzvédelmi hatóság a munkavállalót eltilthatja a munkavégzéstől, valamint a munkáltatóra 30 ezertől 1,5 millió forintig terjedő tűzvédelmi bírságot szabhat ki.
A szeptemberi kezdésnél különösen oda kell figyelni a bölcsődékben és óvodában, hogy az új munkatársak oktatása megtörténjen még a munkavégzés kezdete előtt.
Tűzvédelmi szakember
A 9/2015. (III. 25.) BM rendelet szerint a gazdálkodó szervezeteknél tűzvédelmi szakágazatban foglalkoztatottak közül legalább középszintű tűzvédelmi szakképesítéssel rendelkező személyt minimum havi 8 órában kell foglalkoztatni vagy megbízni egyebek között akkor, ha gazdálkodó szervezet olyan épületrészt, épületet üzemeltet vagy bérel, amelyben menekülésben korlátozott személyek elhelyezése, ellátása, kezelése, nevelése, oktatása, gondozása történik, és e személyek egyidejű létszáma meghaladja a 20 főt, de legfeljebb 100 fő. E fölötti létszám esetén felsőszintű tűzvédelmi szakképesítés szükséges. A bölcsődék, óvodák gazdálkodó szervezetek, 10 éves korig pedig a gyermekek alapból menekülésben korlátozott személynek minősülnek.
Ha az üzemeltető - aláírt megállapodással, megbízással dokumentálva - megfelelő szervezettel, illetve tűzvédelmi szakképesítéssel rendelkező személlyel vagy szolgáltatás igénybevételével nem gondoskodik a létesítmény tűzvédelméről ott, ahol ezt jogszabály előírja, 50-500 ezer forintig terjedő tűzvédelmi bírság kiszabása kötelező a tűzvédelmi hatóságnak.
A ténylegesen foglalkoztatott tűzvédelmi szakember a záloga, hogy minden tűzvédelmi szabályt betartsanak, és ezzel az óvodák és bölcsődék ne csak a tűzvédelmi bírságot előzzék meg, hanem azt is, hogy rájuk bízott gyermekek épségben kerüljenek vissza a szüleikhez.
Forrás: Lánglovagok