Várhatóan egyértelműbb lesz, mely lakóépületeknél kell elkészíteni a szabályzót.
Társadalmi egyeztetésre bocsátották a tűzvédelmi szabályzat készítéséről szóló 30/1996. (XII. 6.) BM rendelet módosításának tervezetét.
A jelenlegi, félresikerült szabályozás szerint "a háromszintesnél magasabb és tíznél több lakó- és üdülőegységet magában foglaló épületben, épületrészben a közös képviselő vagy az intézőbizottság elnöke, ezek hiányában az épület, épületrész tulajdonosa köteles" kidolgozni a szabályzót.
A tervezet szerint "a háromnál több építményszinttel rendelkező és tíznél több lakó - és üdülőegységet magában foglaló épületben, épületrészben a közös képviselő vagy az intézőbizottság elnöke, ezek hiányában az épület, épületrész tulajdonosa köteles írásban kidolgozni az épületre, épületrészre vonatkozó tűzvédelmi használati szabályokat (a továbbiakban: Tűzvédelmi Házirend) és gondoskodni ezek megismertetéséről, megtartásáról és megtartatásáról."
Ezzel már teljesen egyértelművé vált, mely lakóépületeknél áll fenn a kötelezettség. Jó hír az is, hogy megalapozottnak találták a Lánglovagok Egyesület azon kezdeményezését, hogy jogszabályi szinten Tűzvédelmi Házirendként nevezzék a dokumentumot.
Az építményszint, valamint a lakó- és üdülőegység számának vonatkozásában a logikai kapcsolatot viszont változatlanul hagynák. Így egy 200 lakásos, 3 építményszinttel rendelkező lakóépület, és egy 10 lakásos, 10 építményszinttel rendelkező lakóháznál nem kellene kidolgozni a Tűzvédelmi Házirendet.
A Lánglovagok Egyesülettel együtt a tűzvédelmi szakma hiába kelt ki az ellen is, hogy a szabályzó készítését tűzvédelmi szakképzettség nélkül is megengedjék, a tervezetbe csupán annyi került bele, hogy a Tűzvédelmi Házirend készítőjének nevét, elérhetőségét, aláírását, valamint a készítés dátumát fel kell tüntetni.
Nem kell azonnal módosítani
Az új tartalmi elemeknek csak a rendeletmódosítás hatálybalépését követően készített vagy módosított Tűzvédelmi Házirendben kell megjelenniük. Az a szabály viszont már egyből érvényes lenne, hogy a tűzvédelmi helyzetre kiható változás esetén legkésőbb a változástól számított 15 napon belül kell aktualizálni a szabályzót.
Forrás: langlovagok.hu
Eredeti cikk: itt!